Monday, September 25, 2017
   
Text Size
 
 

     On August 6, 1942 Chief Miller took a leave of absence to serve with the Maritime Commission during World War II. He was lost at sea. When he was declared missing in action by the military the City Fathers appointed a new Police Chief and a new Fire Chief.
Fire Chief Charles E. Miller III
1942-1956

     Fire Chief Miller was appointed Acting Chief of the Margate City Fire Department on August 1, 1942. He was appointed Property Officer of the Civil Defense Equipment on April 15, 1943. He was appointed permanent Chief in the latter part of 1943 or the early part of 1944. He was the first to serve as a single Chief. His father Charles Miller Jr. had been both Police and Fire Chief from 1926-1942. Chief Charles E. Miller III was placed on sick leave in the latter part of 1956.
Fire Chief John "Teddy" Baker
1957-1958

    John "Teddy" Baker was appointed Acting Chief of the Margate City Fire Department while Chief Charles Miller III was on sick leave. He received his permanent appointment January 1, 1957. Chief Baker went on sick leave himself in the latter part of that same year.
Fire Chief Guido Janelli
1959-1973

     Fire Chief Janelli was appointed as a Lieutenant of the Margate City Fire Department on January 1, 1957. During Chief Bakers illness he was promoted to Acting Chief January 1, 1958. He was made permanent Chief on April 6, 1959 and served in that capacity until his retirement in January 1973.
Fire Chief Edward Woods
1974-1991

     Fire Chief Woods was appointed as a temporary fireman in 1945 and was declared permanent in 1947. He achieved the rank of Lieutenant on January 1, 1958 and was appointed Captain in 1959. He was made temporary Deputy Chief in 1966 and was appointed Chief in October 1974. He retired from the Margate City Fire Department on March 1, 1991.
Fire Chief Vincent Jones
1922-2000

     Chief Jones started as a fireman on August 14, 1945. He was appointed Captain of the Margate City Fire Department on April 26, 1967 and secured the rank of Deputy Chief on April 5, 1988. He was appointed as Chief on October 1, 1992 and retired in May of 2000.
Fire Chief John Kelley
2000-Present

    John Kelley was hired as a firefighter on January 24, 1975. He attended the Atlantic City Fire Department Training Academy. Her served as a firefighter and emergency medical technician (EMT) until July 3, 1986. when he was promoted to the rank of Captain. He was Shift Commander of the Third Platoon until September 9, 1993 when he was promoted to the rank of Deputy Chief where he was in charge of the day-to-day operations of the department. He became a certified Fire Instructor and joined the staff of the Atlantic County Fire Training Center in 1992. He is also a State Ceretified Fire Official/Fire Inspector.
     Chief Kelley is the Deputy Emergency Management Coordinator for Margate City. He was named Chief of the Fire Department on May 2, 2000; he oversees all fire, rescue emergency medical services (EMS) in the city. He is a fifth generation firefighter in Margate City having been preceded by his father, grandfather, great grandfather, and great great grandfather. His family has resided in Margate since 1898 (at that time called the City of South Atlantic City).